HAS MİDYAT TAŞ
 Dünyaca Ünlü Midyat Katori Taşının ...
 Mardin/Midyat
 
 EMRE ÇİÇEKÇİLİK & ORGANİZ
 Her Türlü nişan ,sünnet düğün,Kına,...
 Mardin/Midyat
 
 MİDYAT TUĞRA TAŞ
 Tarihi Midyat Taşı Her Türlü Dış Ka...
 Mardin/Midyat

Midyat Tarihçesi
 

Midyat Evleri
 

Midyat Camileri
 

Midyat Gümüş
 

Midyat Telefonlari
 

Midyat Kiliseler
 

Midyat Köyleri
 

Midyat Uçak Bileti - Midyat Gözal Turizm

SEKTÖRLERİMİZ
  AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ (0)
  Akaryakıt istasyonları (3)
  Av malzemeleri (2)
  Avukat Büroları (13)
  Balıkçılar (1)
  Bankalar (4)
  Beyazesya (8)
  Bilişim Sektörü (17)
  CAFE (2)
  Çiçekciler (2)
  Dekorasyon (8)
  DUYURULAR (1)
  Eczaneler (5)
  Elektirik (6)
  Elektronik/Haberleşme (15)
  Emlak (5)
  Esnaf & Serbest Meslek (10)
  Estel Midyat Taksi (0)
  ET LOKANTASI (0)
  Ev Eşyaları (1)
  fotoğrafçılar (8)
  Gelinlik mağazaları (1)
  Gıda Sektörü (29)
  Gümüşçüler (3)
  Güneş Enerjileri Su Depoları (4)
  GÜZELLİK SALONU (2)
  HALISAHA TESİSLERİ (1)
  Hediyelik Eşya (9)
  Hizmet Sektörü (34)
  iletişim (12)
  İnşaat Sektörü (33)
  İnternet Cafeler (9)
  İthalat/İhracat (2)
  Kargolar (3)
  Kirtasiyeler&Ofis (6)
  kuaför & berberler (0)
  Kuru temizleme (1)
  Kuyumcular (24)
  Marketler (6)
  MATBAA (2)
  MİDYAT POKER CHİP MERKEZİ (0)
  MİDYAT TAŞ ATÖLYELERİ (1)
  Mobilya Dograma (14)
  Motosiklet (2)
  Mücevherat (2)
  Nakliyat Taşımacılık (5)
  Optikçilik (1)
  Organizasyonlar (2)
  Oteller Ve Moteller (1)
  Oto Bakım Özel Servis (9)
  OTO KİRALAMA RENT A CAR (2)
  OTO KURTARICI YOL YARDIMI (1)
  Otobüs firmaları (2)
  Otomotiv (8)
  Plastik Doğrama Sanayi (11)
  Reklam/Pazarlama (8)
  Restaurant (7)
  Sağlık (3)
  SAHİBİNDEN SATILIK (0)
  Sıhhi Tesisat (0)
  sigortacılık (4)
  Sürücü Kursları (3)
  TAKSİ (0)
  TARİHİ MİDYAT TAŞ ATÖLYELERİ (3)
  Tekstil (34)
  Temizlik (3)
  Tuğla Fabrikaları (1)
  Turizm (9)
  Tüp bayiileri (1)
  Unlu Mamulleri (0)
  Vakif (1)
Tüm Sektörleri Listele
 
EN POPÜLER 5 FİRMA
  » Midyat Rehberi Midya Mardin/Midyat 
  » Hasgold Kuyumculuk Mardin/Midyat 
  » Midyat Has Gümüş Mardin/Midyat 
  » nas ticaret Mardin 
  » Ergün Elektronik Mardin 
 
EN YENİ EKLENEN
Untitled 1
 EMRE ÇİÇEKÇİLİK & ORGANİZASYON
 Her Türlü nişan ,sünnet düğün...
 Mardin/Midyat  |  Tlf: 05444625646
 


Midyat Çavuşlu Köyü    Midyat Gelinkaya Köyü    Midyat Şenköy Köyü   Midyat Söğütlü Köyü    Midyat Yolbaşı Köyü
 

Şenköy Beldesi

 

Türklerin Orta Asya'dan göçüp Anadolu' ya gelmeleriyle Şenköy tarihi başlamıştır.  Orta Asya'dan göç eden Türklerin bir kısmı Fırat ve Dicle nehirlerinin arasında kalan ve Mezopotamya olarak adlandırılan bu bölgeye yerleşerek tarım ve hayvancılıkla uğraşmışlardır. Tarımla uğraşan kesim su boylarını tercih ederek sulak yerlere, hayvancılıkla uğraşan kısım ise dağlık kesimi seçmişlerdir.

 

Hayvancılıkla uğraşan kesim Midyat ve yöresine yerleşerek yaşamlarını sürdürmüşlerdir.

 

Bu yöreye yerleşen Türk kolu Eti Türkleriydi Eti Türklerinin M.Ö. 2000 Yıllarında Midyat ve yöresine yerleştikleri sanılmaktadır. Süryanilerin kadim tarihine göre Midyat ve yöresinde Komuk Türklerinin yerleşik hayata geçtikleri ileri sürülmektedir. Komuklar, Amurlar ve Aktürk oğullarının izleri mimaride görülmekle  ve burada hüküm sürdükleri anlaşılmaktadır.

 

M.Ö. 500 ile 100. yıllar arasında Midyat ve Şenköy ( Epşi ) yöresi Makedonyalılar, Persler ve Romalıların mesken ettikleri anlaşılmaktadır. Şenköy Beldesinin Kuzey kesiminde bulunan tarihi mağara, sarnıç ve tünellerin istilacılar tarafından yapıldığı sanılmaktadır. Şenköy'ün kuzey kesiminde bulunan mağaralarda ve civarında çıkan sikkelerin Roma ve Bizanslara ait olduğu görülmüştür. Büyük İskender'in komutanlarının  Şenköy'e hakim tepelerde gözetleme ve savunma amaçlı bir çok mağara kazdırmışlardır. Bu mağaraların giriş kapıları da Şenköy'e bakar konumdadır.

 

M.S. V. yy Hıristiyanlığın bölgeye hakim olduğu ve VI. yy.den sonra bölgeye İslamiyet'in yayılışı ile birlikte Halit İbn-i Velit orduları bölgeyi fethetmişlerdi. Abbasilerin bölgeye hakim olmalarıyla Harun Reşit devrinde Midyat ve yöresinde imar hareketleri başlamıştır. 1535 Yıllarında Bıyıklı Mehmet Paşa komutasındaki Osmanlı Ordusu bu yöreyi yol güzergahında bulunmasıyla gelişmeye başlamış ve civar köylerin merkezi durumuna gelmiştir.

 

Osmanlı Devletinin parçalanması döneminde Midyat ve yöresinde güçlü aşiretler bu bölgeye hakim olmaya çalışmış MIHALMI olarak bilinen köylerin tümü bu beylerin eğemenliğini kabullenmiş Şenköyün ileri gelenleri direnerek bu egemenliği kabullenmedikleri için hileli yolarla barışma amacıyla köy meydanına getirdikleri 1200 kişilik silâhlı çete tarafından etkisiz hale getirilen bu direnişçiler kolları arkadan

 bağlanarak Çalpınar yakınlarında kafaları kesilip su kuyusuna atıldıkları yaşlılar tarafından anlatılmaktadır.

1.Dünya Savaşı sonrasında başlatılan Milli Kurtuluş Hareketine ( KUVA-İ MİLLİYE ) gönüllü olarak Şenköy halkı katılmış, çok sayıda şehit ve gazi vermiştir.

               

Cumhuriyetimizin kuruluşuyla Türkiye genelinde kurulan kurumlarda köyler arasında Şenköy'e öncelik tanınmıştır.

 

Şenköy Halkı bir bütünlük arz ederek Cumhuriyet var oldukça savunucusu olacaktır. Atatürk ilke ve İnkılaplarının savunucusu ve koruyucusu olarak Atatürk'ün gösterdiği çağdaş uygarlık yolunda ilerleyerek çağdaşlaşma amacındadır

 

ŞENKÖY &8216;ÜN COĞRAFİ YAPISI VE ÖZELİKLERİ 

 

Şenköy Beldesinin coğrafi yapısı ve özelikleri Midyat İlçesinin aynısını içermektedir. Mardin eşiği olarak bilinen dağlık kesimin düzlüğünde kurulmuştur. Kalker tabakasının yapılan sondaj kazılarında 200 ile 300 m kalınlığında olduğu ve depreme karşı son derece dayanıklı olduğu jeologlar tarafından saptanmıştır.

 

İklimi karasal iklim olup , yazları kurak ve yağışsız, Kışları soğuk geçmektedir. Keban ve Atatürk Barajlarının etkisiyle kışları ılımanlaşmıştır. Bitki örtüsü  sade olup meşe ağaçlarından  oluşmaktadır. Beldemiz yüzölçümü 120 km² civarındadır.

EKONOMİK YAPISI VE ÖZELLİKLERİ 

Şenköy Beldesinin ekonomik yapısı tarıma bağlı olarak günümüze kadar süre gelmiştir. Toprakları genelde killi, tınlı ve humusludur. Toprakları sulanacak nitelikte değildir. Ancak Ilısu Barajı &8216; nın gerçekleşip su tutulması halinde Hasankeyf- Gercüş istikametimde açılacak bir kanalla toprakları sulanabilir. Sulanmadığı halde yetiştirildiği karpuz ve kavunlar Diyarbakır karpuzunu aratmaz. Bugday, mercimek, arpa, beyaz darı, kırmızı darı yetiştirilmektedir. Bağcılık son derece  gelişmiş durumdadır. Sofralık, Şirelik ve Şaraplık üzümleri çok kaliteli olmakla birlikte pazarlanmamaktadır.

Halıcılık Kooperatif ve evlerde dokunan ince ve ipek halılarla Türkiye genelinde pazarlanmaktadır. 200 adet kadar halı tezgahı bulunmaktadır.

 

Beldede arazi üzerinde kendiliğinden yetişme Bıtım  ( menengiç - yabanı fıstık ) ağaçlarının çok sayıda olması nedeniyle Tarım Müdürlüğü yapılan işbirliği sonunda fıstık aşısıyla aşılanarak ekonomik hale dönüştürülmüştür.

Beldemizde iki lokanta , iki pastahane bir otel iki un değirmeni , bir un fabrikası ,iki kaynak atölyesi, iki bulgur fabrikası ,dört kıraathane, 4 market  ve 30 bakkal bulunmaktadır. Bu yönüyle civar beldelerin alışveriş ve Pazar merkezi durumuna dönüşmüştür. 2003 yılında Halk pazarı açılmıştır. Beldemizde Ziraat  Teknisyenliği  binası ve iki ziraat teknisyeni bulmaktadır.

EĞİTİM DURUMU 

 

1936 yılında öğretime açılan ilkokul 7600 kadar  mezun vermiştir. 1972-1973 Öğretim yılında ortaokul açılarak 5000 öğrenci mezun ederek yaklaşık 200 öğrencisi mevcuttur. Beldemizde Çok Programlı Lise açılmış yaklaşık 1500 öğrenci mevzun etmiştir. Yaklaşık 300 öğrencisi bulunmaktadır.

İlkokulun açılmasından günümüze kadar mezun ettiği değerli öğrencilerin  % 18&8216; i Yüksek Öğrenim %36'sı ortaöğrenime devamları sağlanmış. Çok sayıda tıp doktoru, mühendis, ekonomist, öğretmen, ilköğretim müfettişi, sağlık memuru ,ebe ,hemşire ve çok sayıda çeşitli kuruluşlarda müdür bulunmaktadır. Beldemiz % 95 okuryazardır.

TURİZM AÇISINDAN ÖNEMİ

Şenköy Beldesinde bulunan mağara ve mağaralara bağlı tineller ilk insanların yaşamlarını Şenköy'de sürdürdüklerinin bir kanıtıdır. Beldemizin kuzeyinde bulunan bu mağaraların içinde içme suyunu sağlamak amacıyla kazılan su sarnıçları bulunmaktadır. Yapılan kaçak kazılarda Roma, Bizans ve  değişik uygarlıklara ait madeni paralara rastlanmıştır.

SOSYAL DURUM VE ETKİN YAPISI

 

Şenköy Beldesi sosyal yapısı itibariyle Türkiye geneli göz önünde alındığında  ilk on sırada yer alır.

Anadil ( evde konuşulan dil ) Arapçadır. Anadolunun Türk Topraklarına katılmasıyla birlikte Türkleşen MIHELMİ  kavminin bir parçasıdır. Her zaman Türk ulusunun yücelmesi için çaba göstermiş, Kurtuluş Savaşında ve ondan önceki 93 harbi olarak bilinen Osmanlı- Rus savaşında çok sayıda şehit vermiştir.

Osmanlı İmparatorluğunun son yıllarında 1902 &8211; 1903 ve Kurtuluş Savaşına kadar Güneydoğudaki aşiretlerin ayaklanmasına karşı çıkarak teslim olmadığı için üç kişi kafaları kesilerek kuyuya atılmışlardır. Şenköy ve civar köylerin büyük bölümü MIHELMİ soyundandırlar.

 

ASAYIŞ DURUMU

 

Şenköy Beldesinde asayişi bozucu herhangi bir olay gelişmemiştir. Belde halkı milliyetçi olduklarından çevremizde gelişen üzücü terörist eylemleri nefret ve kinle karşılamaktadır. Cumhuriyet Tarihinde Türk devletine sadakatle bağlı kalmıştır. Beldemizde Jandarma asayiş Karakolu olduğundan ve köy korucuların bulunması nedeniyle asayişi bozacak herhangi bir olay gelişmemiştir.

Belde halkımız Milliyetçi oluşu ve ATATÜRK İlke ve İnkılâplarına  bağlı olması nedeniyle ANTİTERÖRİST bir yapıya sahiptir. Bu tür olayların gelişmesine asla müsamaha etmeyecektir. Bu yolda 15 şehit vermiştir

 

 

ÜYELERE ÖZEL
BİZDEN HABERLER
 » DOĞRU REKLAMIN TEK ADRESİ ...
[ Tüm Haberler ]
 
ANKETİMİZ
Web Sitemizi Nasıl Buldunuz?
İyi (%7) 2272
Cok İyi (%35) 11152
Super (%39) 12611
İdare eder (%15) 4801
Normal (%2) 746
 
DÖVİZ KURLARI
 
İSTATİSTİKLER
Firma Sayısı (Aktif):
Onay Bekleyen:
Üye Sayımız:
Bugün Ziyaretçi:
Toplam Ziyaretçi:
Online Ziyaretçi:
430
69
877
435
1643476
65

    
 
Midyat Rehberi - Her Hakkı Saklıdır.©2009   Web Yasal Uyarı